Zlínský kraj ocenil naše trenéry za dlouholetou práci s dětmi a mládeží

F. Drga ocenění převzali Barbora Náplavová a František Drga

Ocenění dobrovolných pracovníků za jejich dlouhodobou a kvalitní činnost v oblasti volnočasových aktivit dětí a mládeže Zlínského kraje 2021

Jménem Zlínského kraje poděkoval radní Jiří Jaroš obětavým dobrovolníkům, kteří se dlouhodobě věnují práci s mládeží a dětem. Mezi oceněnými byla Barbora Náplavová, aktivní členka SDH Lípa a pan Fratišek Drga, trenér TJ Sokol Lípa. Vyhlášení bylo v komorním stylu s ohledem na epidemiologickou situaci začátkem tohoto roku. Obec Lípa se připojuje s gratulací a poděkováním oběma oceněným za práci pro děti a mládež v Lípě.

Medailonek  Mgr. Barbora Náplavová

Barbora Náplavová si Ocenění dlouhodobé a kvalitní činnosti dobrovolných pracovníků v oblasti volnočasových aktivit dětí a mládeže Zlínského kraje zaslouží více jak kdokoli jiný. Od roku 2009 je vedoucím družstva dětí a mladých žáků SDH Lípa. Je jedním ze zakládajících vedoucích mladých hasičů a pod jejím vedením se z mladých hasičů stali reprezentanti družstev mužů a žen SDH Lípa. Její neutuchající elán do práce s mládeží je vzorem pro všechny členy SDH Lípa i okolních sborů. Na vedení mládeže se v průběhu let vystřídalo mnoho členů SDH Lípa, ale jen Barbora Náplavová kontinuálně vede jednotlivá družstva mladých hasičů. Od roku 2018 má na starosti ty nejmenší a přípravku. Pravidelně si také rozšiřuje a obnovuje svou kvalifikaci na vedení mládeže. Za své zásluhy je pravidelně oceňována nejen v rámci SDH Lípa, ale i SH ČMS - Okresního sdružení hasičů Zlín. Kolektiv mladých hasičů se schází celoročně. V zimě je práce s dětmi zaměřena na teoretickou přípravu – jak se chovat při požáru, živelných katastrofách, přivolat si pomoc nebo jak předcházet požáru. Zároveň se zde učí topografii, uzlování, orientaci v terénu, střelbě ze vzduchovky a dalším praktickým znalostem a dovednostem. Ale také si děti v průběhu zimních měsíců hrají, sportují, baví se.

Barbora Náplavová je i aktivní členkou družstva žen SDH Lípa. Mimo svou sportovní aktivitu je i hlavní organizátorkou dětských hasičských táborů a výletů. Barbora Náplavová patří od roku 2008 mezi hlavní "tahouny" SDH Lípa.

B. Náplavová

Medailonek František Drga

Pan František Drga je přes 40 let členem TJ Sokol Lípa a již 11 let působí jako fotbalový trenér mládeže.

Jeho zásluhou je hlavně to, že se v Lípě znovu někdo začal věnovat výchově malých fotbalistů a to po hodně dlouhé době. Poslední žákovská kategorie skončila v Lípě před 40 lety. V roce 2010 založil  fotbalové přípravky  a s pětiletými dětmi, které potřebují hodně citlivý přístup a v začátcích až otcovský začal postupně trénovat. Podařilo se mu mnoho dětí nadchnout pro fotbal a zejména je po krůčcích a s trpělivostí naučil ovládat míč a postupně vypracovat fotbalovou techniku. S touto generací dětí prošel celou jejich dosavadní kariéru a vede je i v dorostenecké kategorii. S hráči trénuje až 3 krát týdně. Objíždí s nimi všechny turnaje, které se konají  i mimo fotbalovou sezónu. Vždy je ochotný a děti v něm mají oporu a pomoc. Nedělá v nich rozdíly a snaží se k nim přistupovat individuálně. Záleží mu na svých svěřencích, za to si u nich vybudoval respekt a autoritu. Každoročně pro ně připravuje soustředění v přírodě, kde nechyběl na žádném pobytu. Jeho citlivý a obětavý přístup, by měl mít každý trenér. Nominujeme pana Františka Drgu jako výjmečnou osobnost. 11 let dobrovolně zajišťuje volnočasové aktivity pro lipské děti, i pro děti z okolních obcí, což působí jako prevence sociálně patologických jevů. To vše s trpělivostí a humorem sobě vlastním.

F. Drga

Vytvořeno: 20. 9. 2022