Obsah
SOUČASNOST OBCE OD ROKU 1991
V předcházejícím období po 2. světové válce byl v obci zrušen obecní úřad, škola, služby. Z Lípy se stává průmyslová zóna města Zlína. Při budování socialistické vesnice se zcela zapomnělo na lidi v ní žijící.
Začátek byl tristní - od Městského národního výboru Zlín jsme při delimitaci dostali počítací stroj Nina, starší psací stroj a obraz prezidenta. V obci byl rozdělaný vodovod, malá část staré kanalizace s vyústěním do Dřevnice. Nebylo kam dát židli a stůl starostovi.
Obecní úřad začal pracovat v buňkách ve dvoře hostince U Kubínů, pak v nájmu v č.p. 151 a od roku 1994 v zrekonstruovaných prostorách bývalé školy, od roku 1974 mateřské školky.
Od roku 1991 do roku 2012 se vybudovaly komplexní inženýrské sítě – plynofikace všech domácností a firem, dokončení celého vodovodního řadu, vybudování kanalizačního řadu s napojením do Kanalizačního sběrače Zlín, Malenovice, byly posíleny rozvody elektrické energie a zbudovány nové trafo stanice.
Opraveny byly obě autobusové zastávky, budova hasičské zbrojnice. Areál mateřské školky prošel postupně rekonstrukcí doslova od sklepa až po střechu. V bývalé školní zahradě vzniklo dětské hřiště, vlastně jako první větší investice nově vzniklého zastupitelstva v roce 1993. Bylo to v okolí první hřiště pro děti tohoto druhu, postaveno bez dotací z okresu či ministerstva.
Domácí přijímače obecního rozhlasu mají občané v domácnostech, jsou napojeny na Záchranný integrovaný systém HS Zlínského kraje.
Pro bezpečnost byla vybudována spojovací stezka do Želechovic ( v r.2000), přechody pro chodce s rychlostními světelnými tabulemi (r. 2008).
Veškeré místní komunikace získaly nový asfaltový povrch, spolu s vjezdy k domům a parkoviště, které jsou ze žulové a zámkové dlažby.
Prý zřejmě rarita ve střední Evropě – 190 parkovacích míst veřejných a 25 soukromých na cca 230 domů.
Areál sokolovny je na rekonstrukci připraven (je hotová projektová dokumentace, vyřízeno stavební povolení). Šetří se peníze na tuto velkou akci.
Celkem 100 mil. Kč – tolik Obec Lípa investovala do svého zevnějšku, do svých inženýrských sítí. A to vše bez jakýchkoliv dotací, pouze několik příspěvků z kraského úřadu ve výši asi 4% celkových nákladů.
Nejen obec, ale i samotní Lipjané pečují o své domy, zahrady. Rovněž místní podniky a firmy mají nové technologie, čistírny i vzhled.
Přibývají občané na nových zónách bydlení. Lípa se rozvíjí . Naplňuje heslo o „dobré adrese“ místních obyvatel.
K investicím patří i společenský život, i ten je naplňován v plné výši, zřejmě není vesnicepodobné velikosti, která by měla tolik prestižních politických návštěv.
V roce 1994 navštívil Lípu předseda vlády Václav Klaus, v roce 1996 byl na návštěvě Milan Uhde, předseda Parlamentu.
V roce 2001 v rámci oslav 740 let zmínky o obci přijel valašský král B.Polívka a povýšil naši obec na Valašskú Královskú dědinu Výnosem č.1.
Hostem slavnosti byla i herečka Stela Zázvorková, hejtman Zlínského kraje, starostové z okolních obcí, přednosta Okresního úřadu a další významní hosté.
26. dubna 2005 navštívil naši obec prezidentský pár Václav a Lívie Klausovi v rámci třídenního pobytu ve Zlínském kraji.
20.září byl hostem v obci předseda Senátu Přemysl Sobotka.
Dne 12. prosince 2004 se naše železniční stanice p o p r v é jmenuje Lípa nad Dřevnicí.