Oslavy obce Lípa 28. 8. 2021

760 let obce a 30 let její samostatnosti.

Vážení občané,

dovolte mi malé ohlédnutí za oslavami 760 let naší obce a 30 let její samostatnosti.

Slavnosti začaly v sobotu 28. 8. 2021 na hřišti u mateřské školy ve 12:30, které skvěle zorganizovaly šikovné učitelky, asistentky a kuchařky z naší MŠ pod vedením paní ředitelky Bc. Bohuslavy Řehůřkové. Slavnostního otevření se kromě hostů a vedení obce účastnili všichni, kdo se podíleli na rekonstrukci hřiště - projektanti Ing. Petr Slovák ml. a Ing. Ladislava Nagyová z firmy GARDEN UH a dodavatel stavby Petr Janča z firmy J-A stavby. Nejvíce hřiště ocenily menší děti, které hřiště důkladně „testují“. Poté se pozornost obce přesunula k budově hasičské zbrojnice, kde všechny přítomné přivítala starostka hasičů Markéta Slováková, která poděkovala vedení obce i stavební firmě KKS servis - panu Tomáši Fialovi a Tomáši Chmelovi za výstavbu nové budovy. Dále se ujal slov želechovský pan farář P. Pavel Martinka, který požehnal sochu patrona hasičů sv. Floriána (toho můžete zahlédnout v rohovém okně hasičské zbrojnice, kde na nás shlíží a střeží Lípu). Po závěrečné modlitbě za všechny hasiče, poděkoval pan starosta Radek Palán za krásná slova panu faráři a popřál hasičům, aby jim budova dobře sloužila. Ti se osvědčili jako dobří hostitelé a po slavnostním přestřižení pásky pozvali všechny přítomné na prohlídku budovy a občerstvení. V tu dobu vrcholily přípravy na sokolovně, kde ladila nástroje cimbálová muzika Réva. Areál sokolovny se plnil hosty, které uvítala paní Hana Váňová a akci naštěstí sekundovalo hezké počasí, což podpořilo hojnou účast. Úvodem nám sokolovnu rozezpívaly a roztancovaly děti z MŠ Lípa, které následně pokřtily knihu Lípa 2012-2021. Kniha je zaměřená na činnost spolků, článkem přispěla i mateřská škola a obecní knihovna. Křestu se ujali ti nejmenší, ve kterých má Lípa zaručenou budoucnost a tak má třetí kniha o Lípě 10 malých kmotříčků. Velké poděkování patří personálu naší školky za přípravu dětí a celého představení ve valašských krojích, které se líbilo a přineslo všem skvělou náladu. Děkujeme firmám Metrans a.s. generálnímu řediteli Ing. Petru Kissovi a Lados a.s. panu Jiřímu Skulovi, které publikaci sponzorovaly. Díky jejich podpoře si můžeme dovolit darovat tuto knihu všem lipským zdravotníkům za jejich obětavou práci v covidové době. Pro děti byl připraven zábavný program na hřišti, který zajistily spolky čarodějnic, myslivců a hasičů. Návštěvníci měli možnost po dobu programu sledovat  archivní záběry z dění obce v  Sokolovna Café. V podvečer vystřídala cimbálovku na pódiu skupina The Ogars. Po dlouhé době rozsvítil velkolepý ohňostroj nebe nad Lípou od Kovaříků. Věřím, že si všichni občané, i hosté slavnost užili a děkuji všem, kdo se na hladkém průběhu oslav podíleli a také Pánu Bohu za počasí.

Petra Balajková

Foto zde v odkazu: fotogalerie-1/udalosti-2021/oslavy-obce-lipa-1502cs.html